73. loutkářská Chrudim • Tisková zpráva

NÁRODNÍ INFORMAČNÍ A PORADENSKÉ STŘEDISKO PRO KULTURU

  • útvar ARTAMA
  • Fügnerovo náměstí 1866/5, 120 21 Praha 2
  • tel.: 221 507 900 • fax: 221 507 929
  • e-mail: nipos@nipos-mk.cz
  • www: www.nipos-mk.cz

Tisková zpráva / 20. června 2024

Do Chrudimi na dobré loutkové divadlo

Loutková představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, příměstský loutkářský tábor, koncerty a pouliční festival nabízí letošní Loutkářská Chrudim. Jeho 73. ročník začíná v pátek

28. června a končí ve čtvrtek 4. července. Kromě jednadvaceti inscenací hlavního programu, které hodnotí lektorský sbor, mohou návštěvníci zhlédnout další inscenace v bohatém Open programu a udělat si obrázek o současné podobě loutkového divadla a širokých možnostech tohoto divadelního druhu, který byl v prosinci roku 2016 zapsán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Chrudimskému festivalu loutkového divadla předcházelo deset postupových přehlídek. Z nich vybraly odborné poroty a programová rada do hlavního programu jednadvacet nejzajímavějších amatérských inscenací letošní sezony. Inspirativní část festivalu tvoří další čtyři desítky inscenací českých nezávislých a statutárních profesionálních divadel jako například Loutková scéna Bajka z Českého Těšína, Buchty a loutky, Divadlo DRAK z Hradce Králové, Naivní divadlo z Liberce, Divadlo Víti Marčíka, soubory studentů KALD DAMU Praha a mnoho dalších. Ze zahraniční uvidí diváci tři soubory ze Slovenské republiky, které reprezentují slovenské profesionální i amatérské loutkové divadlo a Alex Mihailovski z Dánska.

„Každoroční důležitou částí festivalu je vzdělávání. Letošní ročník nabízí pod vedením zkušených profesionálů sedmnáct odborných šestidenních seminářů pro více než 290 frekventantů,“ říká odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) a programový ředitel festivalu Michal Drtina a dodává: „Zahraniční účastníky jsme letos vybírali především ze slovenských souborů, které zastupuje amatérský soubor GONG, jeden z nejstarších divadelních souborů pro děti a mládež na Slovensku, nezřizované Divadélko Concordia a zřizovaná scéna Bratislavské bábkové divadlo“. 

Pestrou nabídku několika desítek inscenací festivalu rozšiřuje bohatý doprovodný program, který tvoří loutkářské a výtvarné dílny pro veřejnost, výstavy, plenérová performance nebo koncerty. „Na neděli

30. června je opět přichystán Pouliční loutkářský festival plný divadla a hudby místních i přespolních umělců. Uskuteční se v ulicích historického centra Chrudimi od 10 hodin a končit bude v pozdních nočních hodinách,“ říká Drtina a dodává: „V programu festivalu si své najdou děti i nároční dospělí diváci, všem bych doporučil navštívit nejen inscenace hlavního programu, ale i divadelní maringotku loutkáře Víti Marčíka, performativní instalaci Hemžení, která zve k návštěvě neobvyklé zahrádky, kde můžete spolu s trojicí autorek objevovat

a zakoušet různé podoby chvění, tekutosti a rovnováhy, kočovnou loutkovou hernu Sládkovnu, inscenaci La Putyka stejnojmenného pražského souboru, inscenaci Třetí ruka souboru Handa Gote research & development nebo projekt Reunion Petra Nikla, Františka Petráka, Tomáše Volkmera a Tomáše Absolona.

Aktuální program najdete na internetových stránkách festivalu www.loutkarskachrudim.cz.

Celostátní přehlídka amatérského loutkářství se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy

a hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, Ph.D. 

Přehlídku pořádají z pověření Ministerstva kultury České republiky NIPOS-ARTAMA a město Chrudim

ve spolupráci se Spolkem pro vydávání časopisu Loutkář. Finančně se vedle Ministerstva kultury České republiky podílí město Chrudim, Pardubický kraj, Státní fond kultury České republiky a sami účastníci festivalu. Místním spolupořadatelem je Chrudimská beseda, kulturní zařízení města.

 

Kontakty pro média: 

Michal Drtina, Obor loutkového divadla ARTAMA, tel: 606 644 294, email: drtina@nipos.cz

Tomáš Čivrný, NIPOS, public relations, tel: 605 386 790, email: civrny@nipos-mk.cz