Varhanní a pěvecký koncert

Koncert


26.04.2024 v 19:00
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi

Chrudimská beseda Vás zve v jarní sezóně 2024 na „Chrudimské hudební večery“, kde zazní skvosty klasické hudby v nádherném prostředí kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Varhany – Michal Novenko

Zpěv – Barbora de Nunes Cambraia

V programu: Adam Michna z Otradovic, Jan Dismas Zelenka, Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a další

Michal Novenko

 • absolvoval Konzervatoř v Praze a AMU. Vystudoval několik oborů: skladbu (uprofesorů F.Kovaříčka a J. Dvořáčka), varhany (u prof. J. Vodrážky), dirigování a hudební teorii. Již během studia získal několik soutěžních cen a uznání za své skladby a varhanní improvizace. Díky švýcarskému stipendiu navštěvoval v letech 1983 – 1987 mistrovské varhanní kursy Jeana Guillou (Paříž). Absolvoval i letní stáž v italské Sieně a dirigentské kursy H.Rillinga.
 • Roku 1986 se Michal Novenko stal profesorem na Pražské Konservatoři. Po nucené přestávce na ní nepřetržitě vyučuje od r.1990.
 • Jako koncertní varhaník vystupuje po celé Evropě. Hrál již ve více než dvaceti zemích, m.j. na nejstarších varhanách světa ve švýcarském Sionu, v basilice Weingarten, na mezinárodních festivalech (Praha, Paříž, Řím, Arezzo, Montserrat, Porto,Wroclaw…) a ve slavných katedrálách (Orleans, Bourges, Sens,Peterborough, Salisbury, Bamberg, Dresden, Worms, Pelplin, Toruň,Como, Palma de Mallorca, Las Palmas…).
 • Úspěšně absolvoval několik koncertních cest po USA (Texas, Florida, BachFestival of Philadelphia…), turné po Jižní Africe (Pretoria,Port Elizabeth, Potchefstroom…), recitál v Jeruzalémě a dvě turné po Mexiku, kde koncertoval na cenných historických varhanách (Coacalco, Querétaro), ale také na „organo monumental“ v Auditorio Nacional v Mexico City (sál pro 10.000 posluchačů).
 • Prof. Novenko je také zván do porot varhanních soutěží a vyučuje na mezinárodních kursech – např. na Mezinárodní letní škole v britském Oundle, na Sarum College (Salisbury), na University of Texas a přednášel i ve Francii, Polsku, Španělsku, JAR a v Mexiku.

Barbora de Nunes Cambraia

 • Mezzosopranistka Barbora de Nunes-Cambraia, nominovaná na Cenu Thálie 2016 za titulní roli Carmen, je jedinečná svým specifickým, těžko zařaditelným typem hlasu zvaným Falcon, který se vyznačuje mezzosopránovou barvou a tessiturou typickou pro dramatický soprán. Název oboru odkazuje k francouzské sopranistce Cornélii Falcon (1814-1897), která se proslavila svou temnou barvou hlasu a sopránovým rozsahem.
 • Barbora de Nunes-Cambraia získala hudební vzdělání na Pražské konzervatoři, Konzervatoři Plzeň a na řadě mistrovských kurzů doma i v zahraničí (mj. Masterclass José Cury v roce 2016 či Dagmar Peckové v roce 2012). Své vzdělání si doplnila studiem jazyků na Univerzitě Karlově.
 • Vystupuje pravidelně po celé republice, absolvovala turné po Brazílii, Japonsku, Thajsku, Izraeli, Francii, Německu, Rakousku, Polsku, ad., spolupracuje se světovými a českými dirigenty a orchestry, objevuje se na českých i zahraničních divadelních scénách. V květnu 2023 debutovala v Markraběcí opeře v Bayreuthu, kde se představila jako Ottavie v Monteverdiho opeře Korunovace Poppey v nastudování Divadla J.K.Tyla v Plzni. Spolupracuje s hudební vědkyní Anjou Bunzel, jejíž ojedinělé projekty obohacují hudební kulturu po celém světě. Vystoupila v rámci nich v roce 2023 v Salcburku a ve Vídni. O pořad „Hudební salóny v 19.stol.v Čechách – ženy skladatelky“ projevil zájem Český rozhlas, kde tento program Barbora de Nunes-Cambraia natočila a byl vysílán v březnu roku 2022.
 • Kromě Carmen ztvárnila Gluckovu Alceste (Alceste), Rosinu (Lazebník sevillský), Neris (Medea), Královnu Gertrudu (Hamlet), Idamanta (Idomeneo) Fenenu (Nabucco), Káču (Čert a Káča), Olgu (Evžen Oněgin), Kateřinu (Řecké pašije), Cherubína (Figarova svatba), Ottavii (Korunovace Poppey), Ježibabu a Cizí Kněžnu (Rusalka), Paní Quickly (Falstaff), Maddalenu (Rigoletto), Třetí dámu (Kouzelná flétna), Malinu (Voják a tanečnice), Dinah (Tři přání aneb vrtkavosti života), Maru (Noc plná světla), Ernestinu (Příležitost dělá zloděje), Prince Orlofského (Netopýr), Wandu (Polská krev), Boulotku (Modrovous J.Offenbacha) a další. Nastudovanou má Dalilu (Samson a Dalila).
 • Od září 2015 úspěšně působí jako pedagog sólového zpěvu na Konzervatoři v Teplicích.
 • Vedla Mistrovské kurzy na konzervatoři v izraelském Akku.

Prodej vstupenek | 320 Kč

 • bez místa určení k sezení
 • pokladna Divadla Karla Pippicha, kontakt a otevírací doba zde
 • Turistické informační centrum Chrudim, kontakt a otevírací doba zde
 • prodej před začátkem koncertu na místě (platba pouze v hotovosti)
 • onlineDoporučujeme

Nenašel jsem žádné akce v daném místě.