Na Zlatém jezeře

Divadelní představení


07.12.2023 v 19:00
Velká scéna Divadla

Divadelní předplatné A

Romantická komedie upřímně dojímá i baví.

V kouzelném prostředí na březích Zlatého jezera tráví léto starší manželé. Věčně brblající, nepraktický a naschvál i doopravdy zapomínající profesor v penzi Normen a jeho chápající žena Ethel, starající se o muže i domácnost s neutuchajícím půvabem a noblesou. Příjezd dcery Chelseay s partnerem a jeho tvrdohlavým synkem Billym pomůže Normenovi vystoupit náhle z letargie a všechny zaskočí svým příkladem: Vždycky je čas za život, i ten nejobyčejnější, začít se znovu prát.

Příběh s ojedinělou partiturou pro herecké výkony zákonitě  nemohl uniknout rovněž pozornosti filmařů. Světovou popularitu předlohy ve filmu režiséra Marka Rydella NA ZLATÉM JEZEŘE (On Golden Ponds), který byl natočen v roce 1981, umocnily výkony Henryho Fondy (Norman Thayer) a Katherine Hepburnové (Ethel Thayerová), odměněné spolu se scénářem OSCARY. Ve filmu hrála i Jane Fondová (Chelsea).

V novém zpracování z roku 2001, které bylo vlastně živým televizním záznamem pod režijním vedením autora hry Ernesta Thompsona, hráli rovněž dva známí herci – Julie Andrewsová a Christopher Plummer. Přestože se inscenační tvar i herci, pronásledovaní živě kamerou, řídili spíše divadelními zákonitostmi, i zde vynikl přesný, vtipný a dobře vypointovaný dialog stárnoucího páru, který tráví svá léta na milovaném Zlatém jezeře v americkém státě Maine.

Není divu, že téma s nadčasovou platností  zaujalo i evropskou dramaturgii. Tak například v pařížském Theatre Montparnasse v roce 1986 v režii P.Quentina vytvořili ústřední dvojici Jean Marais a Edwige Feuillerová.

Ernest Thompson se narodil 6. 11.1949 v americkém Below Falls. Vystudoval universitu a živil se zejména jako herec. Zlaté jezero (On Golden Ponds) je jeho první úspěšnou hrou. Sdružením Broadway Drama Guild byla hodnocena jako nejlepší hra roku 1978. Od té doby byla přeložena do několika jazyků a je hrána v mnoha divadlech na celém světě. Povzbuzen úspěchem jeho jevištního debutu napsal další hry, např. SMYSL PRO HUMOR,  VLÍDNOST CIZINCŮ, LEKCE, ODPOVĚDI či WEST SIDE WALTZ, v němž  hlavní roli vytvořila na jevišti rovněž K. Hepburnová.

Hrají: Ladislav Frej / Jan Vlasák, Simona Stašová, Marika Procházková, Vasil Fridrich/ Jan Teplý ml., Jaromír Nosek / Karel Zima/ Radim Kalvoda, Billy Ray Jakub Jan Černý / Filip Antonio / Michal Pazderka / Kryštof Zapletal/ Jan Dlouhý / Jiří Dlouhý

Režie: Vladimír Strnisko

Autor: Ernest Thompson

Překlad: Kateřina Hilská

Foto: Alena Hrbková, Khalil Baalbaki

Uvádí Agentura Harlekýn

VYPRODÁNOGalerie

Doporučujeme

Nenašel jsem žádné akce v daném místě.