Lady Macbeth z Újezdu

Divadelní představení


09.05.2022 v 19:00
Velká scéna Divadla

Kriminální drama motivované vášní a touhou po svobodě. Anatomie zločinu, ve kterém největší obětí je samotná vražedkyně.

Natálie Řehořová se objevila v širší nominaci (za roli Kateřiny Hildebrantové v inscenaci lady Macbeth z Újezdu) na cenu Thálie 2020.

Monstrum nebo oběť? Dobový příběh o lásce a zabíjení inspirovaný skutečným kriminálním případem.

Drama z dob, kdy se ještě Štefánikova ulice jmenovala Kinská, kdy ženy byly téměř bezprávným majetkem v rukou svých mužů a kdy právo na lásku a svobodu bylo někdy nutné vykoupit vraždou. Autorská adaptace slavné novely o ženě, která se vzepřela těm, kteří chtěli rozhodovat o jejím osudu.

Zakážou jí lásku, ona je obdaruje nenávistí.  Vezmou ji svobodu, ona jim dá pocítit vězení. Nárokují si její život, ona jim naordinuje smrt.

Sňatek ji zajistil společenské postavení, ale zároveň ji připravil o nespoutanost mládí. Kateřina se však své svobody jen tak vzdát nehodlá. Každé omezení, každé rozhodnutí, které je učiněno bez jejího vědomí, je jen další záminkou k revoltě, jíž hodlá vzít osud opět do svých rukou.

David Jařab inspirován novelou ruského autora Nikolaje Semjonoviče Leskova Lady Macbeth Mcenského újezdu napsal svébytný text zasazený do Prahy druhé poloviny 19. století. Z předlohy si vypůjčuje silný příběh a tragický osud hrdinky, která se z nešťastného manželství pokusí vyprostit zločinem. Vytváří však originální a neuvěřitelně aktuální obraz společnosti, jež se stále dělí na svět žen a mužů.

Lady Macbeth je nejen příběhem nešťastné lásky a vášně, jež člověka pudí k nejhorším činům, ale také důmyslnou studií toho, jak si společnost dokáže vychovat své vlastní zločince, které od toho být obětí dělí jen velmi tenká hranice.

Hrají: Natálie Řehořová, Matěj Nechvátal, Tomáš Petřík, Luboš Veselý, Marie Štípková, Anežka Šťastná, Oskar Hes/Marek Frňka

Režie: David Jařab

Fotografie: A. Hrbková

Délka představení: 2 h 5 min

Uvádí Švandovo divadlo na Smíchově

Prodej vstupenek: Galerie

Doporučujeme

Nenašel jsem žádné akce v daném místě.