Je Suis Karl

Film


13.01.2022 v 19:30
Kino

Osobní drama, které se změní v politický thriller plný manipulace, fanatismu a aktuálních společenských otázek.

Název filmu odkazuje na heslo Je suis Charlie, jež se stalo symbolem solidarity a protestů po teroristickém útoku na francouzský časopis Charlie Hebdo v roce 2015.

Mladá dívka Maxi unikne smrti při teroristickém útoku. Výbuch ji vezme téměř vše co má. Domov, matku, sourozence. Její život je v troskách. Charizmatický Karl ji přesvědčí, aby se stala součástí a tváří jeho hnutí, jež chce změnit Evropu a navrátit jí ty pravé hodnoty. Extrémní pravice už dnes nemá podobu holých lebek, sjezd Karlova hnutí vypadá spíše jako marketingová prezentace nejnovějšího telefonu. Evropa bez přistěhovalců, Evropa, kde je bezpečno a pořádek. Ideály znějí krásně a Maxina bolest a prázdnota jsou prostě příliš velké. Maxi ale netuší, že Karl a jeho skupina mají ve skutečnosti mnohem větší a ambicióznější plán. Její příběh jim může na chvíli dodat sílu a sympatie veřejnosti, ale to nestačí. Kdo chce skutečnou moc, nesmí se bát krve a ohně. Je suis Karl. Sláva vítězství.

Film se z velké části natáčel v Praze, pracovala na něm řada českých tvůrců a výrazné role v něm hrají Anna Fialová a Elizaveta Maximová.

Filmy režiséra Cristiana Schwochowa mají na svém kontě řadu festivalových ocenění včetně cen z festivalů v Locarnu nebo Karlových Varech. Jeho televizní film Bornholmská ulice se stal v Německu senzací a získal ocenění jako „televizní událost roku“. Cristian Schwochow režíroval i pár epizod seriálu Koruna. Snímek Je suis Karl měl svou premiéru na filmovém festivalu v Berlíně.

Inspirací pro film se stal případ v Německu, kde neonacistická skupina provedla řadu loupeží, bombových útoků a vražd vždy tak, aby podezření směřovalo na některou z přistěhovaleckých komunit.

Režie: Christian Schwochow

Hrají: Luna Wedler, Jannis Niewöhner, Milan Peschel, Edin Hasanović, Anna Fialová

Thriller / Drama / Německo / Česko / 2022 / 126 min / tit. / do 15 let nevhodné / 120Kč

Prodej vstupenek