Jazz ve vinárně – Ondřej Štveráček

Koncert


11.10.2022 v 19:00
Muzeum

Připravujeme tradiční koncert v rámci cyklu Jazz ve vinárně, a to ONDŘEJ ŠTVERÁČEK & OSIAN ROBERTS.

Projekt po vzoru saxofonových duelů, jako např. John Coltrane vs. Sonny Rollins. Kompozice jsou autorské, od obou leaderů plus několik standardů velkých jazzových saxofonistů jako byli John Coltrane, Sonny Rollins, Steve Grossman a další.

Dále jsou v kapele TOMÁŠ BAROŠ na kontrabas a MAREK URBÁNEK na bicí nástroje.

Saxofonista ONDŘEJ ŠTVERÁČEK patří už celé desetiletí k nejvýraznějším postavám nastupující jazzové generace v Česku. Je kmenovým hráčem orchestru Gustava Broma, pravidelně spolupracuje s Radovanem Tariškou, Ryanem Carniauxem a dalšími výraznými hráči pohybujícími se ve středoevropském regionu i mimo něj jako jsou Jerry Bergonzi, George Mraz, Joe Cohn, Dennis Rowland, Philip Harper, Uwe Plath, Ryan Carniaux, Erik Doelman, Udo Van Boven, Igor Buttman, Mel Canady, Peter Beets, Stepan Markovic, Jonathan Crossley, Erik Rottenstein, Lubos Sramek, Klaudius Kovac, David Doruzka, Angelko Stupar, Milan Nikolic, Juraj Bartos, Oskar Rozsa, Jaromír Honzák a další.

Vedle aktivit sidemana však pilně rozvíjí svůj vlastní systém hry na saxofon nepřehlédnutelně inspirovaný jazzovou tradicí. Coltranův koncept tzv. Sheets of Sound prosakuje Štveráčkovým frázováním a jeho tónový témbr se bez pochyb inspiruje u stejného zdroje. Ondřej Štveráček má s jazzovou legendou společné i dokonale zvládnuté jazzové řemeslo, nepřekvapí ho jakékoliv, byť i krkolomně uspěchané tempo, vypořádá se s libovolně komplikovanou harmonií či metrem. Ostatně kdo by mohl komukoliv vyčítat, že se učí od jedné z nejvýraznějších postav historie jazzu?

V posledních letech se ovšem ve Štveráčkově hře neodbytně dere na povrch jeho vlastní hudebnická osobnost, z čehož těží jak on sám, tak jeho posluchači. S vlastní kapelou aktuálně připravuje profilové album a obráží všechny důležité jazzové destinace střední Evropy. Štveráčkův současný pohled na jazz pomáhají zhmotnit opravdoví jazzoví mistři nastupující generace.

OSIAN ROBERTS … narozen ve Walesu, začal hrát na saxofon v devíti letech a od té doby se věnuje kariéře jazzového muzikanta. Studoval na Královskékonzervatoři hudby v Londýně a po jejím úspěšném zakončení v roce 1998vystupoval s velkým počtem předních britských muzikantů, mezi které napříkladpatří Sir John Dankworth, Iain Ballamy, Jim Mullen, Mike Carr a Peter Ind.Více současně nahrával s mezinárodními hvězdami jazzu jakými jsou CedarWalton, George Mráz, Hod O’Brien a Peter Washington, a pod svým jménem máčtyři alba na nahrávací značce Hard Bop Records.

Hodně času tráví na cestě, během svých turné procestoval přes 25 zemí světa a vystupoval v tak vzdálenýchzemích jakými jsou Thajsko a Spojené státy americké. Od doby kdy sepřistěhoval do České republiky, Osian také pracuje s mnoha ryzími českýmimuzikanty jako jsou Najponk, Martin Šulc, František Uhlíř, Svatopluk Košvanec,Jan Kořínek a Libor Šmoldas.

Prodej vstupenek | 120 KčGalerie