Jazz – Jaromír Honzák Quintet

Koncert


12.04.2022 v 19:00
Muzeum

Připravujeme koncert v prostředí Muzea – z technických důvodů je nutné akci uskutečnit v prostředí Malého sálu Muzea.

  • Luboš Soukup klarinet, tenor sax
  • David Dorůžka kytara
  • Vít Křišťan piano Fender Rhodes, elektronika
  • Martin Novák bicí
  • Jaromír Honzák kontrabas, baskytara:

„Ze svých současných spoluhráčů spolupracuji nejdéle s Davidem Dorůžkou. Davidovým sólovým debutem ale bylo album Hidden Paths, které natočil v New Yorku, kde žil v letech 2002-3. Předtím vystudoval skladbu a improvizaci na Berklee, kde obdržel plné stipendium a také několik ocenění, např. Wayne Shorter Award a Jimi Hendrix Award. V létě 2000 se David zúčastnil mistrovského kurzu pro mladé hudebníky v Aspen v Coloradu, kam byl vybrán jako jediný kytarista na doporučení Pata Methenyho. David je bez přehánění světová extratřída.

Vítka Křišťana jsem uslyšel poprvé u přijímacích zkoušek na VOŠ při Konzervatoři J. Ježka. Hrál krásně, nicméně nastoupil raději na známou jazzovou katedru do Katowic. Odtud později přestoupil do dánského Odense, takže jsem o něm několik let neslyšel. Po jeho návratu jsme se začali potkávat častěji.

S Martinem Novákem jsem si poprvé zahrál v Najponkově triu. Tenkrát mladičký bubeník poctivě swingoval a bylo znát, že má k Najponkovi velký respekt. O pár let později jsem se s Martinem setkal na festivalovém koncertě s triem Davida Dorůžky a spadla mi brada – ten stále ještě mladičký bubeník se neuvěřitelně rozvinul a jeho hra rozkvetla kreativitou. Z Martina se brzy stal snad nejuniverzálnější a nejvyhledávanější bubeník nejen jazzové scény, takže mám velké štěstí, že se mu do diáře vejde i hraní s mojí kapelou. Mezitím si stihl vystudovat Jazz Institute v Berlíně, což mu dále rozevřelo křídla a hraní s ním je velká radost.

Luboš Soukup byl naším studentem na VOŠ při Konzervatoři J. Ježka a je to jeden z těch lidí, u kterých víte hned od počátku, že jdou odhodlaně a bez kompromisů za světlem majáku tam někde v dáli. Lepší absolventský koncert si nepamatuji a Lubošova následná cesta do Katowic a Kodaně, kde se po studiích usadil, je cestou lemovanou mnoha tvůrčími experimenty a souběžnou intenzivní prací na mnoha projektech v Kodani i v Praze. V roce 2017 obdržel v Dánsku z rukou spoluhráčky Milese Davise Marilyn Mazur prestižní cenu Objev roku. Jedním z Lubošových aktuálních projektů je jeho spolupráce s Lionelem Loueke. Jejich společné album Země zní, jakoby ti dva spolu vyrůstali v africké čtvrti Kodaně… Luboš mě angažoval do svého Points Septetu a já jeho do svého kvintetu, počínaje albem Early Music. Jeho hra na tenor saxofon a klarinet přesahuje mou fantazii.“

Prodej vstupenek | 120 Kč