Jan Branžovský: Holoprtské posvícení

Koncert
Divadelní představení


18.08.2024 v 20:00
Muzeum barokních soch

Udělejte si radost, odpočiňte si, zapomeňte na starosti všedního života a přijeďte do Chrudimi na tradiční festival – Letní barokní scéna, který se uskuteční od 16. do 18. srpna 2024.

Nechte se hýčkat a okouzlit překrásnými tóny barokní hudby, bohatými kostýmy a procházkami po malebném historickém centru královského věnného města.

Tento rok se můžete mimo jiné těšit na nádherné barokní zpěvohry. Na první pohled se může zdát, že tyto dvě skladby jsou námětově velmi vzdálené, mají překvapivě mnoho společného. Obě hudebniny se dochovaly unikátně v archivu Pražské konzervatoře a to pouze ve verzi klavírního výtahu. Obě se výrazně vztahují k Mozartově osobě.

Neděle 18. 8. • Jan Branžovský: Holoprtské posvícení

  • novodobá premiéra české zpěvohry z Třebechovic pod Orebem
  • účinkují: Bel canto, Jana Synková, Ensemble Damian, Tomáš Hanzlík, Petra Matějová – fortepiano, Martin Smutný – pozitiv
  • Branžovský v prvních dvaceti taktech cituje téma Mozartovy klavírní sonáty c moll KV 457, ovšem v durové tónině, další hudební vývoj je samostatný. Děj jsme rekonstruovali na základě indicií obsažených ve zpěvních číslech, veršované dialogy pak dotvořil Marek Řihák. Hudbu obsaženou na dvou místech, kde byly z rukopisu vytrženy listy, se podařilo vzhledem k periodické stavbě doplnit. K chybějící závěrečné sborové kodě posloužila dohra ze 2. arie. Ve hře vystupuje nezvyklé množství postav tak, aby každý z ochotnického kroužku dostal roli. Rozložení hlasových oborů je následující: Kuba – bas, Franta – tenor, Šenkýř – bas, Liduška – soprán, Rychtář – bas, Dorant – tenor, Redvuta – soprán, Minka – soprán, Ponocný – bas, Trubač – bas. Rukopis obsahuje celou řadu scénických poznámek, podle kterých je možné udělat si přesný obraz o inscenační podobě díla. Pečlivě je popsána např. akce ve scéně, kde je vesničany zajat Dorant: „Vyleze oknem na žebřík, a na něm zpívá.“ „Přitom docela z žebříka dole slezl a lid nemerkujíc.“ Rychtář chytí Doranta obouma, ruky spůli dozadu. Silou jej drží, jemuž se Dorant chce vydříti.“ „Rychtář, jenž jej pustil, vystoupí napřed, a hrdě si uhodí rukama na prsa“. Ale i motivačních rad inscenátorům. Např. v místě, kde se Kuba a ponocný perou o kompetenci vykonávat ponocenskou funkci, stojí: To se musí obzvláště vyštudýrovat, aby se dobře fackovali. U krásného, ale pro amatéry pěvecky obtížného koloraturního duetu Doranta a Mínky, stojí dokonce: To duetto se nesmí jak živo vynechat, sic na vás hned přiběhnu, a pak uhlídáte, co se s váma stane. Při inscenování jsme se navíc řídili radami z dobového tisku Diwadelní ochotník. Kniha poučná pro milovníky soukromých divadel. z roku 1845 od Jana Kašky.

Ilustrační foto

Prodej vstupenek | 300 Kč | využijte nabídky permanentky na obě představení, která bude za cenu 550 Kč

  • pokladna Divadla Karla Pippicha, kontakt a otevírací doba zde
  • Turistické a informační centrum Chrudim, kontakt a otevírací doba zde
  • online (při kontrole vstupenek stačí vstupenka/y v mobilu, není nutné tisk)

Projekt vznikl za finanční podpory Státního fondu kultury České republiky.

Projekt vznikl za finanční podpory Pardubického kraje.



Galerie

Doporučujeme

Nenašel jsem žádné akce v daném místě.