Bedřich Glaser – Půjčovna snů

22.02.2024 - 14.04.2024
Výstavní síň Chrudim v Divadle Karla Pippicha

Chrudimská beseda Vás zve na výstavu „Bedřich Glaser – Půjčovna snů“.

  • trvání výstavy od 22. 2. do 14. 4. 2024,
  • otevřeno úterý – pátek 10–13 a 14-17 h, sobota, neděle 14-17 h
  • vstupné: 20 Kč

Edukační program

Máte zájem o tento interaktivní program? Je využitelný nejen v rámci hodin výtvarné výchovy, ale též v hodinách jazyků – možnost navázat na literaturu surrealismu a magického realismu.

GALERIJNÍ LEKTORKA – NELA ANNA HAASE

Místo konání: Výstavní síň Chrudim v Divadle Karla Pippicha

  • Čs. partyzánů 6, 537 01 Chrudim IV

Trvání programu: 60 min

Zavřete oči a nechte se přenést do říše snů, kde je vše možné! Popusťte uzdu své fantazii…Sny v našich životech hrají důležitou roli, co se Vám zdálo naposledy? V rámci edukačního programu se seznámíme s tvorbou výtvarníka a animátora Bedřicha Glasera, dotkneme se umění surrealismu a v rámci tvořivé části zpodobníme výjev z oblasti fantazie.

Malíř a animátor Bedřich Glaser

  • muž, který oživil amarouny v seriálu Návštěvníci
  • muž, který prodloužil nos princezny Bosany až za hranice království ve Třech veteránech

Malíř a animátor Bedřich Glaser se stal dvorním spolupracovníkem Jana Švankmajera. Filmoval s ním už legendární „Alenku“ a Zánik domu Usherů. Podílel se i na animacích ve filmu Oldřicha Lipského Tajemství hradu v Karpatech, rozhýbal obrázky v klipech pro Stromboli, Plastic People nebo Čechomor. Ilustroval několik knih, včetně Utrpení knížete Sternenhocha od Ladislava Klímy. V chrudimské výstavní síni se setkáme i s jeho filmovou tvorbou, ale hlavní zájem bude patřit obrazům. Ty patří do surrealistické tradice, k fantasknímu realismu, autor se nechal inspirovat alchymistickou tradicí Rudolfa II., arcimboldovským manýrismem a keltským dědictvím.

Výstava bude průřezem malířovy práce za nejméně čtyři desetiletí. Nazvali jsme ji Půjčovna snů, a snovou atmosféru skutečně má, ať už jde o jednotlivé obrazy, nebo tzv. Tuctychy, kdy výjev pokračuje na dvanácti společně instalovaných plátnech.

Bedřich Glaser si vždy zapisoval sny, výsledný materiál je absurdní, má kafkovský potenciál a svědčí o podivuhodné obrazotvornosti autora. V Glaserově světě hrají velkou roli ryby, ale i šuplíky, které mohou ukrývat nečekané. A pokud ryba vpluje do místnosti už před večeří, tak sovy nejsou tím, čím se zdají být. Hudebníci, muzikanti a trubači navazují na Komenského mámení a oltáře Hieronyma Bosche. V magickém realismu se prolíná reálná skutečnost s iluzivními prvky, sny, halucinacemi a mýty. Možná tato posunutá realita vniká do našich snů škvírami z jiných světů. V naší strohé, trochu našedlé „racionální“ každodennosti je imaginace na návštěvě. Půjčovna snů Bedřicha Glasera nabízí návod, jak nežít šedě a snít v barvách.

Malíř a animátor Bedřich Glaser se narodil 1.11.1957 v Praze. Vystudoval animovaný film na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze. Od roku 1977 pracoval jako animátor ploškového filmu ve studiu Krátkého filmu. Byl animátorem řady filmů Jana Švankmajera. Se svou ženou Světlanou Glaserovou natočil čtyři filmy, animoval několik hudebních klipů a ilustroval knihy, zvláště texty Ladislava Klímy. Žije nedaleko Chrudimi na Seči.

 Galerie